nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

میکرونیدلینگ و PRP

پی آر پی چیست؟

پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP (Platelet Rich Plasma) ماده ایست که در هنگام تزریق به بافت آسیب دیده پوست باعث بهبود سلول های بدن می شود و در صورتی که در پوست سر تزریق شود علاوه بهر رشد بهتر موها از ریزش بیش از حد آنها نیز جلوگیری می کند. پلاسما یکی از اجزای خون انسانهاست که شامل "فاکتورهای" خاص یا پروتئین هاییست که به لخته شدن خون کمک می کنند و همچنین پروتئین هایی دارد که باعث پشتیبانی از رشد سلول می شود. محققان با جداسازی پلاسما از خون و تمرکز روی آن، PRP تولید کرده اند؛ چرا که فاکتورهای رشد بافت ها در پلاسمای تزریق شده آماده هستند، در نتیجه باعث بهبود سریعتر بافت های بدن می شوند. معمولا برای تاثیر بیشتر این روش را با برخی روش های دیگر ترکیب می کنند، به عنوان مثال میکرونیدلینگ و پی آر پی یا پی آر پی بعد از کاشت مو.


با اینکه این درمان به طور قطعی اثبات نشده اما بسیاری از افراد (مخصوصا ورزشکاران) برای بهبود به آسیب هایشان از آن کمک می گیرند. بر اساس تحقیقاتی در سال 2014 تزریق پی آر پی در درمان آلوپسی آندروژنیک که به الگوی طاسی مردانه نیز معروف است، موثر شناخته شده. زمانی که تزریق PRP به منظور بهبود ریزش یا تسریع رشد مو صورت گیرد، ممکن است تفاوت آنچنانی پس از تزریق مشاهده نکنید؛ با این حال در طی چند هفته یا چند ماه نتیجه نهایی بسیار متفاوتی از سایر قسمت های سر مشاهده خواهید کرد.


میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ Microneedling یک روش زیبایی کم تهاجمیست که برای درمان مشکلات پوستی از طریق تولید کلاژن استفاده می شود. میکرونیدلینگ به افرادی که قصد دارند جای آکنه، بخیه، اسکار و علائم کشش پوست را کاهش دهند و چین و چروک پوست را از بین ببرند کمک میکند. معمولا یک یا نیم ساعت پیش از انجام میکرونیدلینگ بی حسی موضعی تزریق می شود و کل پروسه درمان حدود نیم ساعت زمان می برد. این روش بدون درد و عوارض جانبی شدید بوده و نیاز به دوران نقاهت کوتاهی دارد، اما عوارض بسیار کم آن شامل قرمزی و تحریک جزئی پوست در چند روز ابتدایی می باشد. روش جوانسازی میکرونیدلینگ علاوه بر رفع مشکلات ظاهری می تواند باعث سفت شدن و روشن شدن رنگ پوست نیز شود و نهایتا طی دو هفته نتیجه نهایی را نشان می دهد، البته ممکن است برای حفظ نتیجه و تکمیل درمان نیاز به چند جلسه داشته باشید.

میکرونیدلینگ و پی آر پی


میکرونیدلینگ و پی آر پی

همانطور که گفته شد از میکرونیدلینگ برای درمان لک های پوستی، چین و چروک و جای زخم استفاده می شود و استفاده همزمان از PRP ممکن است این اثرات را تقویت کند و کمک کند سریعتر به نتایج دلخواه خود برسید. اگرچه میکرونیدلینگ می تواند برای درمان مشکلات پوستی در سایر نواحی بدن استفاده شود، اما برای استفاده از آن به همراه پی آر پی، بر روی درمان صورت تمرکز شده است. بیشتر بیماران کاندیداهای خوبی برای انجام میکرونیدلینگ و پی آر پی هستند و موارد منع انجام کمی وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

• اگر باردار هستید

• آکنه فعال داشته باشید که منجر به ایجاد زخم جدید شود

• دارای شرایط پوستی خاصی مانند اگزمای صورت یا روزاسه باشید

• در 12 ماه گذشته پوستتان تحت تابش اشعه قرار گرفته باشد

• اخیرا از Accutane استفاده کرده باشید


روش انجام میکرونیدلینگ و پی آر پی

میکرونیدلینگ یک روش آرایشیست که در درجه اول برای به حداقل رساندن علائم پیری استفاده می شود. در طی یک جلسه استاندارد، یک متخصص پوست از یک غلتک یا دستگاه مخصوص دارای سوزن برای تحریک پوست و شبیه سازی تولید کلاژن جدید استفاده می کند؛ به همین دلیل میکرونیدلینگ به عنوان درمان القایی کلاژن یا القای کلاژن از راه پوست نیز شناخته می شود. پی آر پی به شکل تزریق یا به صورت موضعی می تواند با هزینه اضافی به جلسه درمان اضافه شود؛ این همراهی ممکن است باعث بهبودی و کاهش مدت زمان قرمزی و تورم بعد از میکرونیدلینگ شود.


روش انجام شامل دو مرحله است: بسته به مناطق تحت درمان میکرونیدلینگ حدود 30 دقیقه طول می کشد؛ در این مدت در حالی که صورت شما بی حس است پزشک یک غلتک درما یا هر وسیله مورد تایید FDA را روی نواحی مورد نظر صورت شما می چرخاند. یک سرنگ خون معمولاً از بازوی شما گرفته می شود و درون سانتریفیوژ قرار می گیرد که پلاسمای غنی از پلاکت را از سایر اجزای خون جدا می کند. محلول پی آر پی معمولاً پس از انجام میکرونیدلینگ در ناحیه درمان ماساژ داده می شود؛ زیرا درمان با میکرونیدلینگ باعث ایجاد منافذ کوچک کنترل شده در پوست می شود و امکان نفوذ PRP را فراهم می کند.


مراقبت های قبل و بعد از انجام میکرونیدلینگ و پی آر پی

پزشک با توجه به وضعیت سلامتی و شرایط فیزیکی دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه آماده سازی برای درمان به هر بیمار می دهد. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✔ از چندین هفته قبل از جلسه درمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم و بیش از حد خودداری کنید

✔ در روزهای قبل از درمان خود مقدار زیادی آب بنوشید

✔ در روز درمان یک همراه برای رساندنتان به خانه داشته باشید (که بسته به وضعیت هر شخص ممکن است لازم نباشد)

✔ با صورت کاملا تمیز وارد اتاق درمان شوید (حتی اگر آرایش خود را شسته باشید نباید از مرطوب کننده هم استفاده کنید)


پس از اتمام روش، پزشک ممکن است برای تسکین قرمزی سرم یا پماد استفاده کند، همچنین برای بهبود پوست محصولی را تجویز کند. در صورت عدم بروز واکنش نامطلوب، می توانید پس از دقایقی به خانه بروید. حداقل تا یک هفته نباید در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرید و درمان های دیگری روی پوستتان انجام دهید؛ همچنین بهتر است که صورت خود را ماساژ ندهید. به سادگی و آرامی یک بار در روز پوست خود را تمیز کنید و در صورت نیاز آنرا مرطوب کنید؛ در صورت تمایل فونداسیون یا پودر سبک استفاده کنید تا قرمزی به حداقل برسد. تا زمانی که پوست شما کاملا خوب شود فعالیت هایی که باعث تعریق زیاد و افزایش دمای پوست صورت (به عنوان مثال دویدن زیاد و تمرینات ورزشی) می شود را انجام ندهید؛ تعریق ممکن است باعث تحریک بیشتر شود و احتمال تورم یا کبودی را افزایش دهد.


عوارض جانبی و دوران نقاهت میکرونیدلینگ و پی آر پی

کبودی و التهاب، تورم و قرمزی از جمله رایج ترین عوارض جانبی این روش درمانیست؛ اینها معمولاً بلافاصله پس از عمل ظاهر می شوند و ظرف دو تا شش روز برطرف می شوند. از آنجایی که PRP حاوی خون خود شماست بنابراین احتمال آلودگی یا عفونت بسیار کاهش پیدا می کند؛ اما از عوارض نادر میکرونیدلینگ و پی آر پی می توان عفونت و اسکار را نام برد. دوران نقاهت این روش بسیار کوتاه می باشد و همانطور که گفته شد تمامی عوارض آن نهایتا تا یک هفته از بین می رود. با انجام دستورات پزشک و مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ و پی آر پی می توانید حداقل عوارض را داشته باشید و به سرعت به روال عادی زندگی برگردید.


چنانچه قصد انجام جوانسازی پوست با استفاده از روش میکرونیدلینگ و پی آر پی را دارید جهت مشاوره و تعیین وقت می توانید با کارشناسان کلینیک زیبایی نورا در ارتباط باشید.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید