nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

تزریق بوتاکس

یکی از روش های زیبایی که امروزه مورد توجه قرار گرفته است تزریق بوتاکس می باشد.هر فردی در مراحلی از زندگی به فکر جوانسازی و زیبایی صورت و یا دیگر اعضای بدن خود می افتد.یکی از روش هایی که به وسیله آن می توان اقدام به زیباسازی صورت نمود تزریق بوتاکس می باشد.البته تزریق بوتاک فقط به زیباسازی محدود نمی شود و خواص درمانی بسیار زیادی دارد که در ادامه درباره آن ها توضیحاتی خواهیم داد.


بوتاکس چیست؟

بوتاکس یا BOTOX ترکیبی از نوعی سم کشنده و بسیار خطرناک است که توسط نوعی باکتری که عامل مسمومیت های شدید غذایی به نام کلستریدیوم بوتولینوم بدست می آید.این سم می تواند سبب فلج شدن اعضای بدن و یا حتی مرگ انسان شود.ممکن است با این تفاسیر این سم کمی ترسناک به نظر بیاید و باور این موضوع که این سم می تواند مصارف درمانی داشته باشد کمی سخت به نظر برسد.واقعیت مطلب این است که این سم در دوزهای کنترل شده می تواند نقش درمانی بسیار زیادی را برای انسان ایفا نماید و با استفاده از میزان مناسب آن روشی ایمن باشد.


بوتاکس نوع A خالص ترین بوتاکس می باشد که مورد تایید FDA آمریکا است.این نوع از بوتاکس (توکسین بوتولینوم) با نام های تجاری Botox و یا Dysport شناخته می شوند.


طرز کار بوتاکس به چه شکل است؟

نوع کنترل شده این سم در دوز های مناسب می تواند با از کار انداختن عصب های منطقه ای که تزریق می شود سبب باز شدن چین و چروک ها و یا ناسازگاری در حجم صورت می شود.با توجه به چروک هایی که در صورت وجود دارند و دارای دو نوع داینامیک و استاتیک هستند در گذشته چروکهای استاتیک را نمی توانستند با استفاده از لیفتینگ از بین ببرند اما امروزه با استفاده از بوتاکس می توان بیشتر چین و چروک های صورت را از بین برد.


به تعبیر علمی در واقع کاری که بوتاکس انجام می دهد این گونه است که با بلوکه کردن ایمپلاس عصبی حرکت عضلات را کم خواهد کرد که با چنین اتفاقی با گذشت زمان پوست صاف خواهد شد و خطوط از بین خواهند رفت.


روش تزریق بوتاکس:

انجام این روش نیاز به زمان زیادی نداشته و چیزی در حدود 10 تا 15 دقیقه زمان خواهد برد.در حالت عادی تزریق بوتاکس نیازی به بیهوشی ندارد مگر آنکه فرد جهت انجام آن بخواهد که بیهوش شود.ممکن است پیش از انجام تزریق از بی حسی موضعی استفاده شود تا فرد هیچگونه دردی را حس ننماید.تزریق در این روش با استفاده از سرنگ های انسولین که از سوزن های بسیار ظریفی برخوردار هستند استفاده می شود که در هنگام تزریق درد بسیار کمی را احساس خواهید کرد.


اما تعداد دفعات تزریق و میزان آن ارتباط مستقیم با چین و چروک های افراد و همچنین سن آن ها دارد.در حال معمولی برای از بین بردن چین و چروک های پیشانی نیاز به 10 الی 16 تزریق ، جهت از بین بردن خط اخم 4 تا 6 تزریق و برای از بین بردن خطوط اطراف چشم به 3 بار تزریق نیاز می باشد.


کاربردهای زیبایی و درمانی بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارای کاربردهای زیبایی و درمانی بسیاری می باشد کعه در این جا به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.


کاربردهای زیبایی بوتاکس:

• از بین بردن خطوط عرضی در پیشانی

• از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم

• از بین بردن خطوط اخم در بالای بینی و همچنین روی بینی

• بالا رفتن جزئی قسمت خارجی ابروها

• درمان و از بین بردن چروک های عرضی و یا عمودی در نواحی گردن ، لب بالایی و اطراف دهان و...


کاربردهای درمانی بوتاکس:

• از بین بردن تعریق بیش از حد در قسمت هایی همچون زیر بغل ، کف دست و پا و...

• رفع دندان قروچه با کم کردن حجم عضلات در نواحی فک

• درمان دردهای کمر ، میگرن ، اسپاسم های گردن و ...

• درمان بیش فعالی مثانه

• و...


در چه مواردی که می بایست از تزریق بوتاکس جلوگیری نمود؟

پیش از آنکه فکر تزریق بوتاکس را در ذهن خود بیاورید می بایست از موار منع آن اطلاع داشته باشید و درباره ی آن ها با پزشک خود مشروت نماییدبرخی از موارد منع استفاده از بوتاکس عبارتند از:

افراد حامله و یا مادران شیرده ، عفونتی که در محل تزریق وجود دارد ، بیماری هایی همچون گراو یا نوروموسکولر ، وجود سندرم Eaton Lambert ، افرادی از داروهای همچون سیکلوسپورین ، دی پنی سیلامین و یا داروهای ضد مالاریا استفاده می نمایند و...


نکاتی که قبل از تزریق بوتاکس می بایست رعایت گردد:

✔ عدم استفاده از قرص های ضد انعقاد خون مانند آسپرین طی 14 روز قبل از تزریق

✔ عدم مصرف الکل در طول یک هفته قبل از تزریق

✔ اطلاع پزشک از مصرف داروهای گیاهی و یا ویتامین ها توسط شما


عوارض بوتاکس چیست؟

چنانچه بوتاکس تحت نظر پزشک متخصص تزریق گردد و همچنین با استفاده از تجهیزات و امکانات کلینیکی مجهز این کار انجام شود عوارض جدی و دائمی با خود به همراه ندارد اما ممکن است عوارض کوتاه مدتی مانند کبودی و ورم موقتی در محل تزریق که به علت ورود یک ماده خارجی در بدن است اتفاق بیفتد که با گذشت چنر روز از بین خواهند رفت.همچنین افتادگی پلک ها و یا احساس حال تهوع و سر درد از دیگر عوارض تزریق بوتاکس در روزهای اولیه می باشد.دیگر عوارض شایع پس از تزریق خارش و یا سوزش محل تزریق می باشد.


اما چنانچه تزریق به صورت صحیح و تحت نظر پزشک متخصص صورت نگیرد و یا همچنین سم بوتاکس تقلبی باشد می تواند حوادث جبران ناپذیری را برای فرا ایجان نماید.از شایع ترین این حوادث می توان به مشکلات در تکلم و صحبت کردن ، ضعف در عضلات بدن ، افتادگی پلک و دوبینی و... اشاره نمود.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید