nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

الگوی طاسی زنانه چیست؟

الگوی طاسی زنانه چیست؟

افراد معمولا روزانه 50 تا 100 تار مو از دست می دهند که این مقدار قابل توجه نیست، زیرا موهای جدید در همان زمان رشد می کنند. ریزش مو زمانی نگران کننده است که موهای جدید جایگزین موهای ریخته شده نمی شوند.در این حالت تنها را بازگشت مو ، کاشت مو یا ترمیم مو می باشد. برخی دلایل ریزش مو به شرح زیر می باشد:


وراثت:

شایعترین علت ریزش مو یک بیماری ارثی است که با افزایش سن اتفاق می افتد. به این حالت آلوپسی آندروژنی، الگوی طاسی مردانه یا الگوی طاسی زنانه گفته می شود. (این بیماری معمولاً به تدریج و در الگوهای قابل پیش بینی اتفاق می افتد)


تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی:

انواع شرایط از جمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی، مشکلات تیروئید، عفونت های پوستی و ضعف سیستم ایمنی بدن می تواند باعث ریزش مو دائمی یا موقت شود.


پرتودرمانی:

این نوع درمان باعث میشود موها مانند گذشته رشد نکنند و بسیار نازک و ضعیف شوند.


استرس:

یک اتفاق بسیار استرس زا، شوک جسمی یا عاطفی ممکن است منجر به ریزش مو موقت شود.


استفاده از حالت دهنده های مو:

استفاده بیش از حد از محصولات شیمیایی برای موها یا دستگاه های حالت دهنده داغ می توانند باعث ریزش مو موقت، زخم و در نتیجه ریزش مو دائمی شود.

الگوی طاسی زنانه و درمان آن


الگوی طاسی زنانه چیست؟

الگوی طاسی زنانه، که به آن آلوپسی آندروژنتیک نیز گفته می شود، نوعی ریزش مو است که در موهای سر خانم ها رخ می دهد. این ریزش شبیه به الگوی طاسی مردانه میباشد، با این تفاوت که زنان ممکن است موهای خود را با الگویی متفاوت از مردان از دست دهند. ریزش مو در خانم ها به ویژه با افزایش سن امری طبیعیست؛ حداکثر دو سوم زنان بعد از یائسگی ریزش مو فراوان را تجربه می کنند، کمتر از نیمی از زنان سن 65 سالگی را با موی کامل میگذرانند. الگوی طاسی زنانه ارثی است؛ بعد از این دلیل یائسگی شایع ترین دلیل میباشد، بنابراین احتمالاً علت اصلی ریزش هورمون ها هستند. اگر متوجه شدید که موهایتان بیش از اندازه میریزد، به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید؛ آنها می توانند تشخیص دهند که آیا ریزش شما از نوع طاسی بوده یا نوع دیگر ریزش مو را تجربه می کنید. هرچه زودتر معالجه شوید، سریعتر قادر خواهید بود ریزش مو را متوقف کنید و حتی ممکن است باعث شوید موها مجدداً رشد کنند.


علائم الگوی طاسی زنانه

احتمال ابتلا به طاسی با الگوی زنانه قبل از سنین میانسالی بسیار کمتر می باشد، مانند مردان، زنان نیز معمولاً به محض ورود به دهه 40 ، 50 و بعد از آن، احتمالاً شروع به ریزش مو می کنند. در الگوی طاسی زنانه ابتدا مرحله رشد مو کند می شود، همچنین برای رشد موهای جدید زمان بیشتری نیاز می باشد. فولیکول های مو کوچک می شوند و موهایی که رشد می کنند نازک تر و نرم تر هستند؛ این مسئله باعث می شود موها به راحتی بشکنند. زنان از همه قسمت های سر خود شروع به ریزش مو می کنند و این ریزش از خط فرقشان شروع می شود؛ همچنین موهای شقیقه ها نیز ممکن است بسیار کم شوند. احتمال طاسی کامل خانم ها بسیار کم است، اما ممکن است تمام موهایشان به شدت نازک شود. پزشکان الگوی طاسی زنانه را به سه دسته تقسیم می کنند:


نوع 1 : موها مقدار کمی نازک می شوند که از فرق سر شروع می شود.

نوع 2 : شامل گسترده شدن فرق و افزایش نازک شدن قسمت اطراف آن است.

نوع 3 : موها در سراسر مناطق سر نازک است و در بالای پوست سر قسمت وسیعی خالی وجود دارد.


درمان الگوی طاسی زنانه

اگر ریزش مو با الگوی طاسی زنانه دارید، ممکن است در ابتدا با مدل موهای جدید، ریزش مو را پنهان کنید اما درنهایت، در قسمت بالایی پوست سر خود فضای خالی بیش از حد خواهید داشت که قابل پنهان کردن نیست. تشخیص زودهنگام روند طاسی می تواند با شروع برنامه درمانی ریزش مو در آینده را به حداقل برساند و یا باعث رشد مجدد برخی از موها شود؛ این برنامه درمانی احتمالاً شامل یک یا چند داروست که برای درمان ریزش مو تأیید شده اند. نوع درمانی که توصیه می شود به بسیاری عوامل از جمله میزان ریزش مو بستگی دارد؛ در بیشتر موارد، برای جلوگیری از تکرار ریزش مو، به درمان طولانی مدت نیاز است. گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:


1- ماینوکسیدیل Minoxidil : ماینوکسیدیل (Rogaine) تنها داروییست که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان طاسی الگوی زنان تأیید شده و در فرمولهای 2٪ یا 5٪ در دسترس میباشد. این محلول برای استفاده موضعی بر پوست سر بوده و معمولا پس از گذشت دوره ای حدود یکسال مقدار قابل توجهی از موهای از دست رفته را بازمیگرداند. ماینوکسیدیل ممکن است عوارض جانبی مانند: سرخی، خشکی و خارش پوست و رشد مو در مناطق دیگر مثل گونه ها داشته باشد.


2- فیناستراید و دوتاستراید Finasteride and dutasteride : فیناستراید Propecia)) و دوتاستراید Avodart)) برای درمان ریزش مو در مردان توسط FDA تأیید شده هستند، اما برخی از پزشکان آنها را برای درمان الگوی طاسی زنانه نیز توصیه می کنند. مطالعات مختلفی درمورد اینكه آیا این داروها در خانمها مؤثر است وجود دارد اما برخی از منابع معتبر نشان داده اند كه آنها به ترمیم مو در طاسی با الگوی زنانه كمك می كنند. این داروها ممکن است عوارض جانبی شامل سردرد، گرگرفتگی و کاهش فشار جنسی، به خصوص در سال اول استفاده داشته باشد؛ زنان نباید در هنگام مصرف این دارو باردار شوند، زیرا این امر می تواند خطر نقص هنگام تولد را افزایش دهد.


درمانهای دیگر برای الگوی طاسی زنانه :

• استفاده از قرص آهن و مکمل هایی مانند بیوتین و اسید فولیک به داشتن موهای ضخیم تر کمک می کند.

• استفاده از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و آنتی اکسیدان ها موهای ضخیم تری ایجاد می کنند، اما مصرف این مکمل ها باید با نظر پزشک انجام شود.

• کاشت مو یک راه حل دائمی برای رفع مشکل طاسی با هر الگوی ریزشی برای خانم ها یا آقایان می باشد. در این روش واحدهای فولیکول مو از نواحی سالم پوست سر (معمولا پشت سرو بین دو گوش) برداشته می شود و در مناطق مورد نیاز جلوی سر پیوند زده می شود. پس از گذشت حدود 8 تا 12 ماه، فولیکول های جدید پیوند شده کاملا رشد کرده موهای سالمی را نتیجه می دهد.


ما در کلینیک زیبایی نورا تمامی خدمات در زمینه زیبایی و کاشت مو را بر اساس آخرین متد روز دنیا و با بهره گیری از متخصصان زیبایی انجام خواهیم داد. در صورت نیاز به کاشت مو و یا سایر خدمات زیبایی می توانید با کلینیک زیبایی نورا در ارتباط باشید.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید