nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

الگوی طاسی مردانه چیست؟

الگوی طاسی مردانه چیست؟

از آنجا که دلایل مختلفی برای ریزش مو وجود دارد، یافتن علت می تواند چالش برانگیز و در درمان بسیار کمک کننده باشد. ریزش مو بدون ایجاد زخم در پوست سر یک بیماری بسیار شایع است و بیشتر افراد چه آقایان و چه خانمها را در زندگی تحت تأثیر قرار می دهد. ریزش مو تا 100 تار مو در روز کاملا طبیعیست و جای نگرانی ندارد، طاسی معمول (آلوپسی آندروژنتیک) در افراد به دلیل اثر متابولیت های تستوسترون در فولیکولهای موی مستعد ژنتیکی بوجود می آید. بیماری تیروئید، کم خونی، کمبود پروتئین، سفلیس ثانویه، شیمی درمانی و کمبود ویتامین نیز ممکن است باعث ریزش مو با الگوی طاسی زنانه و مردانه شود.


روش های متعددی برای طبقه بندی ریزش مو وجود دارد که با معاینه پوست سر، برخی آزمایش ها و بررسی ظاهری ریشه و ساقه مو علت ریزش مشخص شود؛ این دلایل در دو گروه زیر قرار می گیرند.


1-ریزش موی تکه ای:

• آلوپسی areata (تکه های کوچک طاسی روی پوست سر که معمولاً پس از چند ماه رشد می کنند)

• آلوپسی کششی (نازک شدن ساقه های مو)

• Trichotillomania

• tinea capitis (طاسی به دلیل عفونت قارچی)

• سفلیس نوع دوم


2-ریزش مو پراکنده:

• آلوپسی دارای الگو

• آلوپسی ناشی از دارو

• سوء تغذیه پروتئین

• آلوپسی ناشی از بیماری سیستمیک (سرطان ، بیماری غدد درون ریز و تلوژن افلوویوم)

الگوی طاسی مردانه


الگوی طاسی مردانه چیست؟

الگوی طاسی مردانه که به آن آلوپسی آندروژنی نیز گفته می شود، رایج ترین نوع ریزش مو در مردان است. براساس اطلاعات NLM بیش از 50 درصد از کل مردان بالای 50 سال تا حدودی تحت تأثیر این نوع طاسی قرار می گیرند. طاسی با الگوی مردانه می تواند در سالهای نوجوانی شروع شود، اما بیشتر در مردان بالغ اتفاق می افتد و احتمال افزایش آن با بالاتر رفتن سن وجود دارد. البته ژنتیک نیز نقش بزرگی در ایجاد طاسی دارد؛ مردانی که خویشاوندان نزدیک با این نوع طاسی دارند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند؛ این امر به ویژه هنگامی که بستگانشان از طرف مادری باشد بیشتر صادق است. اگر ریزش موهایتان از قسمت شقیقه ها شروع شود ممکن است منجر به الگوی طاسی مردانه شود، معمولا این ریزش قسمت جلوی سر را به حالت M شکل می دهد، اما در برخی مردان این ریزش ادامه پیدا می کند تا تمام موهای سر از بین روند.


عوامل ایجاد کننده الگوی طاسی مردانه

یکی از دلایل طاسی با الگوی مردانه، ژنتیک یا داشتن سابقه خانوادگی طاسی است، تحقیقات نشان داده که این نوع طاسی با هورمونهای جنسی مردانه به نام آندروژن ها در ارتباط است؛ آندروژن ها عملکردهای بسیاری دارند، از جمله تنظیم رشد مو. هر مو روی سر شما چرخه رشد دارد، با الگوی طاسی مردانه، این چرخه رشد شروع به تضعیف می کند و فولیکول مو منقبض می شود و رشته های کوتاه تر و ظریفی از مو ایجاد می کند؛ سرانجام چرخه رشد برای هر مو به پایان می رسد و هیچ موی جدیدی در جای خود رشد نمی کند.


الگوی طاسی مردانه ارثی معمولاً عوارض جانبی ندارد؛ با این وجود گاهی اوقات طاسی دلایل جدی تری دارد، مانند برخی از سرطان ها، داروها، شرایط تیروئید و استروئیدهای آنابولیک. در صورت بروز ریزش مو بعد از مصرف داروهای جدید یا اینکه همراه با سایر مشکلات سلامتی، به پزشک مراجعه کنید. پزشکان از الگوی ریزش مو برای تشخیص الگوی طاسی استفاده می کنند، آنها ممکن است تاریخچه پزشکی شما را بررسی و معایناتی را انجام دهند تا برخی از شرایط سلامتی مانند شرایط قارچی پوست سر یا اختلالات تغذیه ای را به عنوان علت ریزش رد کنند. در صورتی که قرمزی، درد، لایه برداری از پوست سر، شکستگی مو، ریزش موی لکه ای یا الگوی غیر معمول همراه با ریزش مو باشد، شرایط سلامتی ممکن است دلیل طاسی باشد. بافت برداری پوست و آزمایش خون نیز ممکن است برای تشخیص اختلالات مسئول ریزش مو لازم باشد.


روش های رفع ریزش مو با الگوی طاسی مردانه

در صورتی که این نوع ریزش به دلیل عدم سلامتی نبوده و نیاز به درمانهای ضروری پزشکی نداشته باشد، روشهایی مختلفی برای ظاهر بهتر یا درمان آن وجود دارد. مردانی که از ظاهر موهای خود راضی نیستند و ریزش مو محدودی دارند می توانند با تغییر مدل مو به آنها حجم بیشتری دهند؛ همچنین با استفاده از کلاه گیسهای طبیعی می توان قسمت های کم حجم و طاس مو را پوشاند. از جمله روش های درمانی ریزش مو عبارتند از :


ماینوکسیدیل Minoxidil (Rogaine)

ماینوکسیدیل یک داروی موضعی برای پوست سر میباشد و چه در آقایان و چه در بانوان باعث کندی ریزش و رشد فولیکول های مو جدید می شود. حدودا زمانی بین 4 ماه تا یک سال طول میکشد تا نتیجه نهایی آن مشخص شود و در صورت قطع مصرف دارو مجددا شاهد ریزش مو خواهید بود. داروی ماینوکسیدیل دارای برخی عوارض جانبی مانند خشکی، سوزش، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست سر می باشد.


فیناستراید Finasteride (Propecia, Proscar)

فیناستراید یک داروی خوراکیست که باعث کندی ریزش مو با الگوی طاسی مردانه می شود، این دارو با مسدود کردن تولید هورمون مردانه که مسئول ریزش موست کار میکند. فیناستراید نسبت به ماینوکسیدیل اثرگذاری بیشتری دارد اما در صورت قطع مصرف آن ریزش مو برمیگردد. این دارو عوارضی جانبی احتمالی نسبتا بیشتری دارد که عبارتند از : افسردگی، خارش، حساسیت و رشد پستان، تورم صورت یا لبها، درد در بیضه ها و مشکلات انزال.


کاشت مو یا Hair transplants

پیوند مو قطعی ترین اما گران ترین روش درمانی برای هرگونه ریزش مو، مخصوصا ریزش با الگوی طاسی مردانه می باشد. کاشت مو با خارج کردن مو از مناطقی از پوست سر که رشد موهای مو فعال دارند (معمولا پشت سر) و پیوند آنها به مناطق نازک یا طاس پوست سر شما انجام می شود. با استفاده از روش های جدید کاشت مو عوارض آن به حداقل رسیده و در شرایط خاصی احتمال زخم و تورم در روزهای ابتدایی وجود دارد. بهترین کاندیدای کاشت مو افراد با الگوی طاسی مردانه هستند و مزایای این روش برای افراد ظاهری طبیعی و نتیجه دائمی می باشد.


همانطور که گفته شد کاشت مو دارای روش ها و تکنیک های گوناگونی است که بنا به تشخیص پزشک می توان از هریک از آن ها استفاده نمود. چنانچه قصد انجام کاشت مو را داشته باشید می توانید با مشاورین و متخصصین کلینیک زیبایی نورا در ارتباط باشید.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید