nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

روش های درمان ریزش مو

روش های درمان ریزش مو

ریزش و یا کم پشت شدن مو در هر خانواده ای به دلایل مختلف ممکن است پیش بیاید.برای رفع این معضل نیاز از دلایل ریزش مو را دانسته و سپس با توجه به آن اقدام به درمان این مشکل نماییم.مهم تریم دلایل ریزش و کم پشتی مو عبارتند از:


فشار های جسمی و روحی ، بارداری در زنان ، مصرف بیش از حد مکمل ها مانند ویتامین آ و یا کمبود ویتامین هایی از جمله ویتامین ب ، کمبود پروتیین در بدن ، مشکلات هورمونی و یا ارثی ، کم خونی ، عملکرد نا مطلوب غده تبروئید ، مشکل در سیستم ایمنی بدن ، درمان هایی مانند شیمی درمانی ، سندروم تخمدان پلی کیستیک ، افسردگی و مصرف قرص های رقیق کننده خون ، استفاده بیش از حد از مواد و وسایلی که فرم دهنده مو هستند ، بیماری تریکوتیلومانیا ، بالا رفتن سن و...


پس همانطور که دیدیم علت و دلایل زیادی وجود دارد که سبب ریزش مو می شود.به همین علت چنانچه بخواهیم این مشکل را برطرف سازیم می بایست با توجه به دلیل این اتفاق راه حل مشخصی را انتخاب نماییم.


درمان های مختلفی برای حل کردن این معضل وجود دارد که به بخش های مختلف از جمله درمان های خانگی ، درمان های دارویی و در مرحله آخر کاشت و ترمیم تقسیم بندی می شوند.


درمان های خانگی:

درمان های خانگی می توانند جزئی از روش ها و شیوه های مراقبت از مو هم باشند.این بدین معناست که با انجام برخی از کار ها و یا عدم انجام آن ها از ریزش مو که منجبر به کم پشتی مو می شود پیش از آنکه به مرحله بحرانی برسد جلوگیری شود.


این درمان ها راه حل قطعی برای حل مشکل ریزش مو نمی باشند اما ممکن است برای افرادی که مشکل ریزش موی آن ها به صورت حاد نیست موثر واقع شوند.استفاده از شامپوهای با کیفیت ، تغییر سبک زندگی و تغزیه ، عدم استفاده از مواد فرم دهنده و یا اتو و سشوار و یا محدود کردن استفاده از آن ها ،نحوه صحیح شانه کردن مو ، استفاده ار برخی گیاهان دارویی و یا روغن ها و عصاره هایی که سبب تقویت مو می شود و بسیاری دیگر از این موارد می تواند به شما جهت رفع مشکل کمک نماید.اما چنانچه درمان با استفاده از این روش ها صورت نگرفت پس می توان نتیجه گیری کردن که مشکل ریزش شما به مراتب شدید تر از آن چیزی است که تصور می کنید.


درمان های دارویی:

این نوع از درمان ها نیازمند مراجعه به پزشک بوده تا چنانچه تشخیص او مبنب بر استفاده از داروها جهت رفع ریزش موی شما می باشد اقدام به مصرف آن ها نمایید.


پزشک متخصص با بررسی دلایل و میزان ریزش موی شما ممکن است داروهای مختلفی را برای شما تجویز نماید.داروهایی مانند ماینوکسیدیل و یا فیناستراید دو داروی معروف جهت حل مشکل ریزش مو می باشند.


ماینوکسیدیل چیست؟

Minoxidil دارویی جهت درمان ریزش مو در مردان می باشد. این دارو جهت درمان ریزش مو به دلیل وراثت و یا ریزش مدل مردانه مورد استفاده قرار می گیرد.این دارو به صورت مایع می باشد و طریقه استفاده از آن بدین گونه است که به وسیله قطره چکان و یا اسپری آن را می بایست هر شب پیش از خواب به مو بمالید.مدل دیگری از این محصول به صورت فوم عرضه می شود که از آن برای افرادی که دچار طاسی سر هستند استفاده می شود.


طی روزهای اولیه استفاده از این دارو سپس افزایش ریزش مو شده اما با گذشت زمان این مشکل حل می شود.این دارو سبب افزایش مدت زمان رشد فعال مو و همچنین افزایش حجم تار مو می شود.از مزایای این دارو می توان به درمان طاسی ارثی و برطرف کردن مشکلات نازکی مو اشاره کرد.


معایب استفاده از این دارو عبارتند از:خارش و یا سوزش در منطقه ای که از آن استفاده شده است ، التهاب و حساسیت پوست ، گران بودن آن جهت درمان های طولانی مدت ، نیاز به استفاده طولانی مدت به گونه ای که با قطع کحردن مصرف ریزش مو مجددا آغاز می شود ، امکان تاثیر در همرمون های جنسی و همچنین نازک شدن پوست در برخی موارد.


فیناستراید چیست؟

یکی دیگر از داروهای قطع ریزش مو فیناستراید یا Finasteride می باشد.این دارو را می توان با نام تجاری پروسکار و یا پروپشیا خرداری نمود.این دارو سبب پیشگیری از ریزش مو می شود و علاوه بر این کمک شایانی به رشد مجدد مو خواهد کرد.از این دارو برای درمان ریزش موی با الگوی مردانه مورد استفاده قرار می گیرد.پیش از آنکه این دارو برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار بگیرد جهت درمان بزرگی پروستات مورد استفاده قرار می گرفت.


این دارو که به صورت قرص موجود می باشد سبب می شود که تولید DHT که از رسیدن مواد مورد نیاز فولیکول مو جلوگیری می کند را به حداقل برساند.با کاهش DHT شاهد رشد مجدد موها خواهیم بود.نحوه استفاده از این دارو به این شکل است که می بایست در روز یک عدد از آن را به همراه غذا و یا خالی استفاده نمایید.البته این کار را خودسرانه به هیچ عنوان نباید انجام دهید و حتما درباره استفاده از این رازو با پزشک خود مشورت نمایید.


این دارو در حدود 90 % افرادی که از مشکلاتی طاسی الگوی مردانه رنج می برند تاثیر گذار بوده است و در طی گذشت 5 سال شاهد افزایش مو بوده اند.تنها 10% از افراد پس از استفاده از این دارو دچار ریزش مو شده اند.این دارو جهت کنترل ریزش مو می باشد و نموی توان از این دارو به عنوان درمان قطعی ریزش مو استفاده نمود.


از عوارض این دارو می توان به کاهش احتمالی قوای جنسی ، بروز رفتار های پرخاشگرانه و یا افسردگی ، حساسیت در نوک سینه مردان اشاره نمود.


پی آر پی

یکی دیگر از روش های درمان دارویی ریزش موی سر تزریق پلاسمای غنی شده یا پی آر پی (PRP) می باشد.به طور کلی انجام این روش به این گونه است که با گرفتن پلاسمای خون فرد و تزریق آن در لایه زیرین پوست سبب تحریک فاکتورهای رشد در بدن شده و بدین وسیله شاهد رشد موها می باشیم.


مزوتراپی

مزوتراپی روش درمانی جایگیزینی می باشد که می توان به وسیله آن مشکلات ریزش مو در زنان و مردان را حل نمود.روند درمانی تکنیک مزوتراپی بدین شکل است که فاکتور های مورد نیاز مو جهت رشد که می تواند مواد مغذی ، آنزیم ها ، پروتیین ها ، ویتامین ها و... باشد به وسیله تزریق آن در قسمت مزودرم پوست انجام می شود.


تمامی مواردی که به آن ها اشاره شد راه حل های قطعی برای حل ریزش مو نمی باشند و چنانچه فردی به وسیله این روش ها همچنان با مشکل کم پشتی و ریزش مواجه است می بایست از روش های کاشت مو و یا ترمیم مو استفاده نماید.

کاشت مو

کاشت مو شامل روش های گوناگونی می باشد که بسته به شرایط فرد و نظر پزشک می تواند برای درمان ریزش مو اقدام به انجام آن نماید.بهترین روش های درمان ریزش مو به وسیله کاشت مو عبارتند از: کاشت مو به روش FUT و کاشت مو به روش FIT


عمل کاشت مو عموما به فرآیندی گفته می شود که به وسیله روش های گوناگون ، مو از بانک موی خود فرد برداشت می شود و در قسمت های کم پشت منتقل و کاشته می شود.تمایز روش های مختلفی که ذکر شد در نوع برداشت مو و نوع کاشت آن ها می باشد.هرکدام از این روش ها دارای مزایا و معایبی هستند که برای انجام درمان ریزش مو به وسیله کاشت مو با استفاده از اطلاعات کافی و همچنین مشورت با پزشک متخصص می توان اقدام به انجام آن نمود.


کاشت مو به روش FUT:

این روش از نظر متخصصین یکی از بهترین روش ها جهت درمان دائمی کم پشتی مو می باشد.روش انجام کاشت مو FUT بدین گونه است که از قسمت پشت سر یک نوار یک یا دو سانتی متری که حاوی گرافت های مو می باشد برداشت می شود .پس از برداشت ، گرافت های مو با دقت کامل جدا شده و در محل های مورد نظر کاشته می شوند.


کاشت مو به روش FIT:

این روش دارای دوره بهبودی کوتاه تری می باشد میزان تهاجمی بودن عمل در این روش به حداقل می رسد.پس از آنکه نواحی کاشت و برداشت توسط پزشک مشخص شد اقدام به برداشت مو می شود.برداشت مو در کاشت مو به روش FIT معمولا از پشت سر و یا کنار سر که دارای بانک موی مناسبی است صورت می گیرد.جهت برداشت مو از بی حسی موضعی استفاده شده سپس فولیکول های مو از این قسمت به تعداد مورد نظر برداشت می شود و در محل خاصی نگهداری می شوند.در هر جلسه در حدود 1500 تا 2500 فولیکول را می توان برداشت نمود.پس از برداشت فولیکول ها در محل های از پیش تعیین شده کاشته می شوند.


ترمیم مو

چنانچه فرد مورد نظر از بانک موی خوبی برخوردار نباشد نمی تواند از روش های کاشت مو استفاده نماید و می بایست از روش ترمیم مو استفاده نماید.ترمیم مو روشی است که به وسیله آن می توان با استفاده از بانک موی فردی دیگر و بدون نیاز به جراحی موهای پر پشت و طبیعی داشت.این روش به دلیل استفاده از موی طبیعی می توان با حالت دهنده ها آن را فرم داد و یا همانند موی طبیعی آن را به راحتی شست.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید