nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

روش های رشد مو در منزل

روش های رشد مو در منزل

امروزه سبک زندگی، آلودگی و استفاده از محصولات شیمیایی باعث تخریب کیفیت مو شده و منجر به ریزش و نازک شدن موها می شود. در این مقاله یکسری روش های رشد مو و جلوگیری از ریزش مو در منزل ذکر شده است که مانع آسیب رسیدن به موها شده و ریزش مو را کاهش می دهند.


سرعت رشد مو به موارد زیر بستگی دارد:

✔ سن

✔ نوع و جنس مو

✔ سلامت جسمی

✔ سایر شرایط بهداشتی


رشد مو شامل سه مرحله آناژن (2 تا 8 سال)، کاتاژن (4 تا 6 هفته) و تلوژن (2 تا 3 ماه) می باشد. 5 تا 10 درصد فولیکول های موها در مرحله تلوژن و 90 تا 95 درصد در مرحله آناژن قرار دارند. که 100 تار مویی که روزانه می ریزد مربوط به فاز تلوژن می باشد.


نکات زیر به رشد موهای سالم و قوی، کاهش شکستگی مو ها در انتها و افزایش طول کمک می کند.


روش های افزایش رشد مو ها

1- ماساژ پوست سر: فاکتورهای زیادی بر رشد مو تاثیر گذارند، اما یکی از مهمترین مواردی که معمولا نادیده گرفته می شود، ماساژ پوست پوست سر می باشد. ماساژ پوست سر همراه با مواد طبیعی به رشد سریع مو کمک می کند. با داشتن گزینه های طبیعی درمانی فراوان، دستیابی به موهای مورد نظر دور از ذهن نیست. فقط بخاطر داشته باشید هیچ ماده یا روشی وجود ندارد که بتواند در واقع باعث رشد سریع مو شود. همانطور که خاک مرغوب برای پرورش گیاهان و گل های سالم ضروری است، پوست سر سالم برای رشد موهای سالم ضروری می باشد. تحقیقات انجام شده نشان دهنده تاثیر مثبت ماساژ پوست سر بر روی هورمون های استرس، فشار خون و ضربان قلب می باشد. ماساژ دادن سر باعث افزایش جریان خون در پوست، تقویت ریشه ی موها و کمک به رسیدن مواد مغذی به فولیکول ها می شود. استفاده از روغن های غنی از مواد مغذی مانند روغن رزماری هنگام ماساژ مزایای این کار را دو برابر می کند.


2- بررسی داروهای مصرفی: ریزش مو جز عوارض جانبی بسیاری از داروها است. برخی از داروها معمولا ریزش مو را تشدید می کنند: مانند داروهای فشار خون، کلسترول یا استاتین statins، داروهای تیروئید، کنترل بارداری ، تستوسترون و داروهای ضد افسردگی. باید قبل از قطع دارو در مورد این عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید.

رشد مو در منزل


3- شستن موها با آب خنک: شستن موها با آب گرم باعث خشکی پوست شده و برای موهای بلند مضر می باشد. شستشو با آب خنک به بسته شدن کوتیکول مو و تقویت فولیکول های مو کمک می کند. اگر بتوانید از آب خنک استفاده کنید بهترین روش است، اما اگر نمی توانید آب ولرم هم گزینه مناسبی می باشد.


4- از سیگار کشیدن خودداری کنید: اگر بگوییم این عمل به نوعی بر رشد موها تأثیر نمی گذارد دروغ خواهیم گفت. سیگار کشیدن جریان خون به پوست سر و فولیکول ها را محدود می کند، که باعث می شود اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت مو و پوست سر کاهش یابد. همچنین سموم ناشی از استعمال دخانیات می توانند به فولیکول های مو آسیب برساند.


5- مصرف مکمل های رشد مو: دریافت مقدار زیادی چربی سالم مانند امگا 3 به رشد موها کمک می کند. چربی های سالم برای سلامت مو ضروری هستند زیرا بدن نمی تواند به تنهایی اسیدهای چرب امگا 3 تولید کند. بنابراین دریافت این چربی از طریق رژیم غذایی بسیار مهم است. این اسید ها به تغذیه فولیکول های مو کمک کرده و باعث براقی و استحکام موها می شوند.


6- از حالت دهنده های مو و ابزار های حرارتی کمتر استفاده کنید: سشوار و اتوی مو مطمئناً با خشک و شکننده کردن موها باعث شکستگی و کوتاه شدن موها می شوند.اگر می خواهید موهایی سالم داشته باشید، از استفاده از هرگونه ابزار حرارتی خودداری كنید. در صورت استفاده از ابزار حرارتی از اسپری محافظ حرارت استفاده كنید.


7- کاهش استرس و اضطراب: استرس شدید و مزمن به مرور زمان باعث ریزش مو می شود. برخی از بیماری های خود ایمنی مو و پوست سر که باعث ریزش مو می شوند مانند آلوپسی آره آتا می تواند در اثر فشارهای روانی و استرس تشدید شود.


8- استفاده از روبالشتی ابریشمی یا ساتن: روبالشتی ابریشمی یا ساتن برای سلامت مو نسبت به نخی بهتر است، زیرا روبالشتی نخی تمام رطوبت مو را جذب کرده و منجر به گره خوردن و شکستگی موها می شود. روبالشتی ابریشمی اصطکاک کمتری ایجاد کرده و سطح نرم تری برای استراحت به مو می دهد.


9- مصرف ویتامین ها و مواد مغذی: استفاده از مواد مغذی حاوی ویتامین های موثر بر رشد مو یکی از مهم ترین امور جهت افزایش رشد مو می باشد. ویتامین های گروه B و بیوتین جز ویتامین های مورد نیاز جهت افزایش رشد مو و جلوگیری از ریزش مو می باشد.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید