nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو

کاشت مو جز طبیعی ترین و دائمی ترین روش های پرپشت شدن مو برای افرادی است که از ریزش مو رنج می برند و یا طاس اند. در کاشت مو، موهای سالم خود بیمار در مناطق دارای ریزش مو کاشته می شود. کاشت مو برای اولین بار در دهه 1930 در ژاپن انجام شد و اولین بار در دهه 1950 در جهان غرب به کار برده شد. روش های کاشت مو با استفاده از تکنیک های مدرن و درک بهتر ساختار مو و پوست سر بهبود یافته است.


کاشت مو شامل دو روش FUT و FIT می باشد. در کاشت مو به روش FIT که هیچ زخمی روی سر باقی نمی ماند امادر روش FUT یک زخم نواری روی سر در منطقه ی اهدا کننده باقی می ماند. در حالی که فولیکول های مو در روش FIT یکی یکی گرفته می شوند و در نقاط گیرنده کاشته می شوند. اما در روش FUT نواری از مو از پشت سر گرفته می شود. فردی که تحت عمل کاشت مو قرار می گیرند، باید موهای سالم در قسمت پشت سر و طرفین داشته باشد تا از آنها به عنوان مناطق اهدا کننده استفاده شود. فاکتورهای دیگری مانند رنگ، ضخامت مو و خاصیت آن مانند استحکام و موج دار بودن در نتیجه کاشت مو تأثیرگذار است. پس از آنالیز مو و پوست سر با در نظر گرفتن اولویت های بیمار باید روش مورد نظر تعیین شود. اگرچه کاشت مو به روش FIT که در آن جای زخم باقی نمی ماند اکثراً ترجیح داده می شود، ممکن است در بعضی موارد از کاشت مو به روش FUT استفاده شود. پیوند مو نه تنها برای رفع طاسی بلکه برای افزایش تراکم مو در نواحی کم پشت مو انجام می شود.


عوارض کاشت مو

کاشت مو نسبت به سایر روش های پر پشت شدن مو عوارض کمتری دارد. اما اگر توجه کافی صورت نگیرد می تواند عوارض جدی در پی داشته باشد. یکسری از این عوارض جانبی نادر بوده و قابل کنترل هستند. همچنین کاشت مو با توجه به این که دارای روش های مختلفی می باشد ، هریک ممکن است عوارض مختصر خود را داشته باشند اما در بیشتر اوقات عوارض مشترکی در تمامی روش ها ممکن است به صورت کوتاه مدت به وجود آید که این عوارض عبارتند از:

درد

درد بعد از عمل در بیشتر بیماران بعد از عمل کاشت مو وجود دارد. این درد به خصوص در کاشت مو به روش FUT (پیوند واحد فولیکولی) بیشتر است. این درد بیشتر به دلیل برداشتن نوار مو در روش FUT به وجود میاید. برای جلوگیری و کاهش درد، باید استراحت های کوچکی در طی عمل کاشت مو، تزریق مسکن ها در حین عمل و استفاده از NSAID بعد از عمل (داروهای ضد تورم غیر استروئیدی) انجام شود.


تورم

تورم بعد از کاشت مو یکی از شایعترین عارضه های کاشت مو می باشد. و در حین عمل ممکن است به دلیل بی حسی و زخم ایجاد شود. ورم در زمان جراحی شروع می شود ، اما 3 تا 5 روز بعد از کاشت مو از بین می رود.


برای پیشگیری و به حداقل رساندن تورم، بیماران باید در طول دوره بعد از عمل دراز بکشند. استفاده از ماساژ، کمپرس سرد، استروئیدهای سیستمیک، استروئیدهای نفوذی و داروهای ضد تورم غیر استروئیدی می تواند باعث کاهش ورم شود.


خونریزی

پوست سر، چه دارای مو و چه طاس، خون رسانی فراوانی دارد، اما میزان خونریزی آن در کلینیک به طرز شگفت آوری اندک است. خونریزی بعد از خروج بیمار از کلینیک به صورت نادر رخ می دهد. اعمال فشار به مدت 15 دقیقه با گاز تمیز برای کاهش خطر خونریزی بسیار مؤثر است.


در طی ارزیابی قبل از عمل افراد باید از نظر سابقه خونریزی، مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، ویتامین E، الکل، استروئیدهای آنابولیک anabolic steroids یا سایر داروهای ضد انعقادی بررسی شوند. مصرف ماینوکسیدیل موضعی و استعمال سیگار باید حداقل 2 هفته قبل از عمل متوقف شود. خونریزی از ناحیه گیرنده در حین عمل غیر معمول نیست و معمولاً با تزریق محلول های حاوی اپی نفرین به حداقل می رسد.


آثار زخم

آثار زخم در ناحیه اهدا کننده یکی از شایعترین عوارض کاشت مو می باشد. در کاشت مو با روش FUT، زخم خطی در ناحیه اهدا کننده باقی می ماند.


فولیکولیت

فولیکولیت اصطلاحی است که مربوط به التهاب فولیکول مو در پاسخ به عفونت، آسیب جسمی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به کار می رود.


عفونت می تواند در ناحیه گیرنده یا اهدا کننده ایجاد شود. درمان فولیکولیت به علت اصلی آن بستگی دارد. هنگامی که یک فولیکولیت خفیف 2 تا 3 ماه بعد از عمل شروع می شود و رشد مو دلیل احتمالی آن می باشد، در چنین مواردی، درمان اولیه شامل کمپرس گرم به مدت 15 دقیقه سه بار در روز و یک پماد موضعی آنتی بیوتیکی مانند موپیروسین mupirocin است.


پوسته پوسته شدن

پوسته پوسته شدن در پوست های خشک در اطراف گرافت ها و قسمت های دارای خونریزی بعد از 24-48 ساعت کاشت مو رخ می دهد. پوسته پوسته شدن پس از متوسط 7 تا 10 روز ناپدید می شود.


پوسته ها روی بقایای کاشت یا روند بهبودی تأثیر نمی گذارند مگر اینکه برای مدت طولانی ادامه یابد. اولین شستشو بعد از 48 ساعت برای از بین بردن پوسته های اولیه توصیه می شود. استفاده از مرطوب کننده یا نرم کننده 30 تا 45 دقیقه قبل از شستشو برای نرم شدن پوسته ها توصیه و اگر پوسته ها بعد از 9 تا 10 روز بعد از عمل هنوز وجود داشته باشند، از کمپرس مرطوب یا بخار استفاده می شود.


سکسکه

سکسکه عارضه غیر عادی کاشت مو می باشد. میزان بروز سکسکه در پیوند مو 11/4 درصد گزارش شده است. سکسکه ممکن است در حین کاشت یا کمی بعد از کاشت مو به وجود آید. معمولاً در صورت عدم درمان 2 تا 3 روز به طول می انجامد.


خارش

در مواقع نادر بعد از کاشت مو در مناطق اهدا کننده و گیرنده فرد احساس خارش می کند. از دلایل خارش پوست استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو می باشد. بسته به دفعات استفاده و غلظت ماینوکسیدیل، پوست سر تحریک می شود. استروئیدهای موضعی یا آنتی هیستامین ها برای درمان بسیاری از بیماران توصیه می شود.


بی حسی

از بین رفتن موقتی احساس تقریباً همیشه در نواحی اهدا کننده و گیرنده اتفاق می افتد، که به دلیل جدا شدن اعصاب توسط پانچ اتفاق می افتد. بی حسی در طی یک دوره 6 تا 12ماه پس از اتمام عمل از بین می رود.


عوارض جانبی بسیار نادر کاشت مو نیز عبارتند از:

• عفونت

• سخت شدگی

• بیهوشی

• تغییر رنگدانه

• نکروز

فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید