nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

قرص فیناستراید

قرص فیناستراید

موهای هر فرد بخشی از هویت او بوده و باعث افزایش اعتماد به نفس می شوند. اما از دست دادن مو به معنای از دست دادن خود فرد و شخصیت او نیست. اگرچه دارو های بدون نسخه بسیاری برای درمان ریزش مو در بازار وجود دارند اما بسیاری از آنها فاقد نتایج واقعی و ماندگار می باشند. جراحی، تزریق استروئیدی و کاشت مو اغلب روش های گرانی هستند یا ممکن است نتیجه دلخواه فرد را نداشته باشند. اما قرص فیناستراید یک داروی تایید شده توسط FDA است که برای درمان ریزش مو می باشد که بیشتر برای آقایان مؤثر است.


قرص فیناستراید Finasteride

این دارو برای درمان طاسی در مردان (آلوپسی آندروژنتیک) در فرق و وسط پوست سر استفاده می شود و فقط توسط مردان بالغ به کار برده می شود. این دارو با کاهش مقدار هورمون طبیعی بدن (DHT) کار می کند. کاهش میزان DHT منجر به رشد مجدد مو و کاهش ریزش مو می شود.


کاربرد قرص فیناستراید

فیناستراید مسدود کننده DHT است. DHT (دی هیدروتستوسترون) نقش مهمی در آلوپسی آندروژنیک بازی می کند. در واقع هورمونی است که به فولیکول های موی مردان متصل شده و به آنها آسیب می رساند و در نهایت مانع رشد موهای جدید می شود. رشد مو در سایر نقاط بدن تحت تأثیر فیناستراید قرار نمی گیرد. زنان و کودکان نباید از این دارو استفاده کنند. فیناستراید با مسدود کردن DHT به ریزش مو کمک می کند و باعث رشد موهای جدید می شود. همچنین از آن برای برای درمان هایپرپلازی پروستات استفاده می شود. یا با دوکسازوسین مصرف شده و خطر پیشرفت علائم پروستات بزرگ شده را کاهش می دهد.

فیناستراید


فیناستراید به چه صورت مصرف می شود؟

فیناستراید به صورت قرص بوده و یک بار در روز به صورت خوراکی مصرف می شود.


تاریخچه قرص فیناستراید

فیناستراید یک داروی تایید شده توسط FDA برای درمان هایپرپلازی پروستات و آلوپسی آندروژنیک در مردان است. فیناستراید برای اولین بار در سال 1992 برای درمان هایپرپلازی پروستات با دوز 5 میلی گرم مورد استفاده قرار گرفت. و در سال 1998 برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه با دوز 1 میلی گرم به تصویب رسید. از فیناستراید همچنین برای درمان علائم هایپرندروژنیسم Hyperandrogenism مانند هیرسوتیسم Hirsutism استفاده شده است.


کدام نوع ریزش مو قابل درمان است ؟

ریزش مو بین 50 تا 100 مو در روز کاملاً طبیعی است. این میزان ریزش مو به قدری ناچیز است که معمولاً حتی قابل توجه نیست. اما ریزش موی بیشتر از این مقدار ممکن است یک مشکل جدی باشد.


انواع مختلفی ریزش مو وجود دارد که هر کدام ناشی از عوامل مختلفی هستند و می توانند به روش های مختلفی بر زنان و مردان تأثیر بگذارند. آلوپسی آندروژنیک رایج ترین شکل ریزش مو در مردان بوده و به طور معمول یک بیماری ارثی است. با مرور زمان چرخه طبیعی رشد مو شروع به ضعیف شدن کرده و فولیکول های مو در واقع شروع به کوچک شدن کرده و باعث می شوند موهای شما کوتاه تر و نازکتر شوند.


سرانجام رشد موها به کلی متوقف می شود. علت دقیق این نوع ریزش مو ناشناخته می باشد اما مربوط به تولید هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) است. درمان هایی که مانع از تولید DHT می شوند گاهی اوقات در کندی یا متوقف کردن ریزش موی ناشی از آلوپسی آندروژنیک موثر هستند.


اگرچه آلوپسی آندروژنیک اغلب قابل درمان است، اما سایر اشکال ریزش مو یا قابل درمان نیستند یا خود به خود برطرف می شوند. به عنوان مثال آلوپسی استرس نوعی ریزش مو موقت است که معمولاً ناشی از استرس شدید می باشد. پس از حذف استرس موه های از بین رفته دوباره رشد می کنند.


آلوپسی آره اتا Alopecia areata، یک بیماری خود ایمنی است که دانشمندان مطمئن نیستند چه چیزی باعث آن می شود در این بیماری سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند، اما برخی می گویند ترکیبی از عوامل داخلی و خارجی است. درمان های خوراکی یا موضعی برای کاهش ریزش مو تجویز می شود، اما بیماری خود ایمنی مانند این هرگز به طور کامل درمان نمی شود.


اثرات جانبی قرص فیناستراید

• کاهش توانایی و تمایل جنسی

• به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است چون تشخیص داده که سود مصرف این قرص ها بیشتر از عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

• در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی فوراً این علایم را با پزشک خود در میان بگذارید: ایجاد توده در سینه، ترشح نوک سینه، بزرگ شدن سینه، حساسیت، درد، عدم امکان ادرار کردن.

• ایجاد واکنش های آلرژیک بسیار جدی به این دارو بعید است، اما در صورت بروز فورا به پزشک مراجعه کنید. این واکنش آلرژیک جدی ممکن است شامل: خارش، تورم (به خصوص صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس باشند.


موارد احتیاط

• قبل از مصرف قرص فیناستراید اگر به آن حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید. یا در صورت داشتن آلرژی دیگری این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود.

• قبل از استفاده از این دارو بایستی سابقه پزشکی خود را به پزشک بدهید به ویژه در مورد: بیماری کبد، سرطان پروستات، عفونت و مشکلات ادراری.

• این دارو از طریق پوست قابل جذب است. اگر پوشش قرص خراب شده یا قرص خرد شده، نباید زنی که باردار است یا قصد بارداری دارد به آن دست بزند یا آن را جابه جا کند.

• قرار گرفتن نوزاد پسر در معرض قرص فیناستراید ممکن است منجر به ناهنجاری دستگاه تناسلی شود.

• این دارو نباید در خانم ها خصوصاً در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شود. زیرا ممکن است به نوزاد متولد نشده یا شیر مادر آسیب برساند.


استفاده از قرص فیناستراید می بایست طبق صلاحدید پزشک متخصص انجام گیرد.چنانچه ریزش مو مدت های زیادی به وقوع بپیوندد قرص فیناستراید ، محلول ماینوکسیدیل و یا هر یک از روش های جلوگیری از ریزش مو احتمال کمی دارد تا موهای از دست رفته شما را بازگردانند و در چنین مرحله ای تنها روش قطعی و مطمئن جهت بازگشت موی طبیعی ، کاشت مو می باشد.


جهت اخذ مشاوره و یا تعیین وقت از متخصصان کلینیک زیبایی نورا می توانید با ما در ارتباط باشید.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید