nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

چه مقدار ریزش مو طبیعی است؟

چه مقدار ریزش مو طبیعی است؟

علاوه بر پوست، مو هم یکی از موارد بسیار موثر بر زیبایی افراد می باشد و عوامل بسیاری سلامت آن را تهدید می کند؛ با افزایش سن افراد دچار ریزش مو می شوند که تا حدودی طبیعیست، اما با مشاهده ریزش بیش از حد نیاز به مراقبت بیشتری دارد. ریزش موی طبیعی و معمول به تدریج رخ میدهد و موهای جدید جای موهای از دست رفته را می گیرند اما در صورتی که ریزش مو بیشتر از حد طبیعی بوده یا منجر به طاسی شود باید علت آن بررسی شده و به پزشک مراجعه کنید.


دلایل ریزش مو

همانطور که گفته شد افراد بسیاری در طول زندگی خود و با افزایش سن دچار ریزش مو شدید می شوند، هم آقایان و هم خانم ها با این معضل درگیرند. انواع مختلفی از ریزش مو وجود دارد که هر نوع از آن به دلیل خاصی رخ می دهد و با شناخت به موقع نوع و علت ریزش مو می توانید از ریزش بیشتر جلوگیری و آن را درمان کنید. ریزش مو مداوم نشان دهنده یک مسئله اساسی در سلامتیست و پزشک بر اساس معاینه بدنی و سابقه سلامتی میتواند علت آن را تشخیص دهد. مهمترین دلایل ریزش مو به چند دسته تقسیم می شوند، یکی از آنها که در خانم ها شایع تر است تغییرات هورمونی میباشد؛ که شامل موارد زیر می شود:

• بارداری

• زایمان

• یائسگی

• مصرف یا قطع مصرف قرص های هورمونی


مورد دومی که باعث ریزش مو غیر طبیعی می شود، شرایط پزشکی است و بیماری هایی که باعث ایجاد زخم می شوند، مانند لیکن پلان و لوپوس که به دلیل زخم باعث ریزش دائمی مو می شوند. مهمترین بیماری ها موارد زیر را شامل می شوند:

• بیماری تیروئید

• آلوپسی

• عفونت های پوست سر


ریزش مو بیش از حد همچنین به دلیل استفاده از برخی داروها برای درمان باشد؛ مانند داروهای بیماری های زیر :

• سرطان

• فشار خون بالا

• آرتروز

• افسردگی

• مشکلات قلبی

ریزش مو


در برخی موارد شوک جسمی یا عاطفی شدید نیز می تواند باعث ریز موی بیش از اندازه شود، مانند مرگ یکی از نزدیکان، کاهش شدید وزن و تب شدید. بسیاری از عوامل دیگر هستند که ریزش مو طبیعی را شدت بخشیده و منجر به آلوپسی و الگوی طاسی مردانه یا زنانه می شوند؛ مهمترین این عوامل عبارتند از: وراثت، کمبود پروتئین و آهن، استفاده از حالت دهنده های حرارتی یا شیمیایی، داروهای بیهوشی و سیگار کشیدن.


چه مقدار ریزش مو طبیعی است؟

اکثر مردم موهایی پرحجم، با رشد خوب و درخشان را سالم می دانند؛ بنابراین هنگامی که به زمین نگاه می کنید و انبوهی از موهای از دست رفته را می بینید باید بدانید که یک مشکل اساسی در سلامتی تان وجود دارد؛ اما مقداری از ریزش مو برای همه و در هر سنی طبیعی است. معمولا افراد وقتی موهایشان را زیر دوش می شویند شاهد موهایی در مجاورت محل تخلیه یا روی دستهایشان می شوند؛ ممکن است خیلی زیاد به نظر برسد، اما احتمالاً ریزش موی طبیعی را مشاهده می کنند. بر اساس آکادمی متخصصان پوست آمریکا، ریزش روزانه 50 تا 100 تار مو طبیعی می باشد؛ چیزی حدود 100هزار تار مو در سر هر فرد وجود دارد و از دست دادن 100 تار در روز تفاوتی ایجاد نمی کند.


معمولا زنان تعداد بیشتری تارهای مو در روز از دست می دهند، تقریبا 40 درصد زنان موهای اضافی خود را به دلیل حالت دادن و رنگ کردن از دست می دهند. هر تار مو روی سر افراد چرخه رشد و طول عمری حدود 2 تا 5 سال دارد و تغذیه، استرس، بهداشت و مراقبت های روزانه ازعوامل تاثیرگذار بر میزان ریزش روزانه مو هستند. هیچ روش دقیقی برای اندازه گیری تعداد موهای ریخته شده وجود ندارد اما می توانید یک آزمایش برای برآورد ریزش مو در خانه انجام دهید؛ یک قسمت از موهای خشک و تمیز خود را در بین انگشتانتان بگیرید و به سمت انتهای رشته های مو به آرامی بکشید، اگر بعد از هربار کشیدن بیش از دو یا سه تار مو در دستتان باقی بماند در مرحله ریزش موی طبیعی (تلوژن) هستید اما اگر در هر 100 تار موی کشیده شده بیش از 10 تار مو خارج شود باید به پزشک مراجعه کنید.


درمان های ریزش مو

.درمان ریزش مو بر اساس میزان ریزش و یا تشخیص پزشک می تواند متفاوت باشد که در این قسمت به چند نمونه از آن ها شاره خواهیم نمود

داروها

اولین دوره درمانی برای ریزش مو، داروها هستند، داروهایی که بدون نسخه ارائه می شوند پرطرفدارترین درمان ها هستند که معمولا به صورت موضعی و مستقیما بر روی پوست سر استفاده می شوند و رایج ترین آنها ماینوکسیدیل میباشد. داروهایی هم هستند که تنها با تجویز پزشک استفاده می شوند و به طور خوراکی قابل مصرفند، رایج ترین آنها فیناستراید می باشد که برای الگوی طاسی مردانه تجویز می شود.


روش های پزشکی

در برخی مواقع داروها برای جلوگیری از ریزش مو و رشد موهای جدید کافی نیستند، در اینصورت برخی روشهای پزشکی دیگر جایگزین شده یا به کمک داروها می آیند. یکی از بهترین و طبیعی ترین روش ها کاشت مو می باشد که برای طاسی های ارثی مناسب است و به معنی انتقال فولیکول های مو از قسمت های پرپشت مانند پشت سر به قسمت های طاس جلو و شقیقه ها می باشد. اسکالپ سر نیز یکی دیگر از روش های پزشکی برای پرحجم نشان دادن موهای ریخته شده می باشد، به این صورت که توسط سوزن های بسیار ریز رنگدانه های مخصوص در عمق مشخصی از سر وارد می شود.


جلوگیری از ریزش مو

روش های مختلفی وجود دارد که می تواند از بیشتر شدن ریزش موی طبیعی جلوگیری کند؛ مانند عدم بستن زیاد و محکم موها؛ بافت یا بستن مداوم دم اسبی موها با گذشت زمان به فولیکول های مو آسیب میزند. تغذیه مناسب از دیگرعوامل موثر بر رشد مناسب مو است که کمبود برخی از ویتامین ها و پروتئین ها می تواند ریزش مو را تشدید کند، در نتیجه تغذیه مناسب و استفاده از مولتی ویتامین ها در صورت نیاز می تواند جلوی ریزش موی شدید را بگیرد. استفاده از شامپوهای ملایم، خشک کردن مناسب و شستشوی مو به اندازه مورد نیاز نیز می تواند از ریزش بیش ازحد مو جلوگیری کند. استفاده زیاد محصولات و ابزارهای حالت دهنده مو مانند سشوار و اتو مو نیز تاثیر به سزایی در ریزش مو بیش از حد دارند؛ باید آنها را بر روی موهای خشک وبا کمترین درجه حرارت استفاده کنید تا شاهد ریزش موی زیاد نباشید.


چنانچه قصد مشاوره جهت جلوگیری از ریزش مو و یا کاشت مو و سایر روش های زیبایی را دارید می نوانید با مشاوران کلینیک زیبایی نورا در ارتباط باشید.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید