nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

کاشت مو مصنوعی چیست؟

کاشت مو مصنوعی چیست؟

طاسی الگویی علت اصلی ریزش مو در آقایان و گاهی خانم ها می باشد، این نوع طاسی معمولا به دلایلی مانند بیماری، رژیم غذایی، مشکلات هورمونی، داروها و استرس به وجود می آید. همچنین ممکن است به دلیل ژنتیک موهای بسیار کم پشت و نازکی داشته یا به دلیل صدمات و جراحی در نواحی خاصی دچار ریزش دائمی مو شوند. ریزش مو و از معظلاتی هستند که می توانند بر اعتماد به نفس افراد و زندگی وی تاثیر بسیاری بگذارند، برای جلوگیری از آن در ابتدا باید به دنبال دلایل ریزش مو بوده و پس از آن برای انتخاب روش کاشت مو با پزشک متخصصی مشورت کرد.


کاشت مو چیست؟

تلاش های بسیاری برای ترمیم موهای ریخته شده افراد انجام شده اما پیوند مو موثرترین دستاوردی است که توسط علم پزشکی انجام شده است. روشهای زیادی برای رفع این مشکل وجود دارند مانند کلاه گیس، داروها، اسکالپ، پی آرپی، مزوتراپی و مواردی از این دست، اما روش کاشت مو در برآورده کردن خواسته های بیماران به موفقیت های زیادی رسیده است. کاشت مو یک روشی جراحی است که در آن متخصصان فولیکولهای موی مقاوم در برابر ریزش مو را از بارورترین قسمت سر به نام ناحیه اهدا کننده (بانک مو) انتخاب می کنند و طبق نیاز بیمار در هر زمان آنها را برای پیوند در قسمت های طاس سر استخراج می کنند. پیشرفت های زیادی در این زمینه انجام شده که نه تنها موهای پیوند شده به طور طبیعی رشد می کنند بلکه هیچ گونه عارضه جانبی را درپی نخواهند داشت.


با توجه به روش انتخابی پزشک و وسعت ناحیه طاسی سر متقاضی، روند انجام پیوند مو بین چهار تا هشت ساعت طول خواهد کشید. بعد از اتمام عمل پیوند مو نیاز است تا چند روز به توصیه های پزشک در خصوص مراقبت های بعد از کاشت مو عمل کنید تا علاوه بر دوران نقاهت کوتاه تر، دچار عوارض بعد از کاشت مو نشوید. در طی دو تا سه هفته اول ممکن است موهای پیوند شده دچار ریزش شوند که کاملا طبیعی می باشد و پس از چند ماه شاهد رشد موهای جدید در آن نواحی خواهید بود. از عوارض احتمالی پس از کاشت مو می توان به خون ریزی موضعی، عفونت، تورم و کبودی در مناطق مورد جراحی اشاره کرد که با توجه به بدن افراد مختلف طی چند روز از بین می رود.

کاشت مو مصنوعی


کاشت موی مصنوعی چیست؟

همزمان با شروع استفاده از کاشت مو به عنوان راه حلی برای مشکل طاسی افراد، بسیاری از شرکت ها اقدام به تولید الیاف های مصنوعی جایگزین موهای پیوندی کردند. کاشت موی مصنوعی به معنای پیوند زدن الیاف مصنوعی (synthetic fibers) در نواحی بدون مو است؛ این الیاف های مصنوعی در ابتدا از اجزای پلاستکی تشکیل میشدند و پس از آن از نخ های جراحی که برای بهبود زخم ها استفاده میشد، ساخته شدند. به مرور زمان با پیشرف علم از الیاف های زیستی (bio fiber) با رنگ و طول های مختلف به عنوان جایگزینی برای فولیکول های موی شخص استفاده می شد. این تارهای مو مصنوعی در قسمت بیحس شده سر و با استفاده از سوزن های ایمپلنت مخصوص تزریق می شوند و با تشکیل فیبروز در اطراف هر تار مو باعث استحکام آن می شود. ایمپلنتر رشته های الیاف پلی آمید را تا عمق 0.3 میلی متری پوست سر وارد می کند و آنها توسط گره ای در زیر پوست تثبیت می شود.


کاشت مو مصنوعی یک روش درمانی جایگزین برای افرادی که به دلایلی مانند موهای ناکافی برای اهدا (بانک موی ضعیف) یا شرایط سلامت جسمی امکان پیوند موی طبیعی را ندارند انجام می شود.


عوارض کاشت موی مصنوعی

اگرچه از ابتدای معرفی آن پیشرفت های بسیاری حاصل شده، اما هنوز مشکلی در این خصوص وجود دارد که حذف نشده است؛ این واقعیت که بدن الیاف های مصنوعی را یک ماده خارجی می داند. در یک کاشت موی طبیعی، بدن تشخیص می دهد که بافت وارد شده متعلق به خود شخص است، بنابراین هیچ دفع و واکنش ایمنی رخ نمی دهد. البته در برخی موارد عوارض کاشت مو طبیعی نیز شامل مواردی گفته شده می شوند اما این موارد احتمالی بوده و در زمان کوتاهی از بین میروند.


عوارض احتمالی و شایع کاشت موی مصنوعی :

• خطر بالای عفونت

• آلرژی پوستی و احتمال ایجاد آلوپسی

• دفع بدن و ریزش موهایمصنوعی

• نیاز به شامپو و موارد خاص برای شستشو و نگهداری

• عدم توانایی در استفاده از حالت دهنده ها و رنگ مو

• نیاز به ترمیم و پیوند مجدد هر دو سال

• امکان از دست رفتن پس از شانه زدن یا قرار گرفتن بسیار در معرض خورشید

از آنجا که کاشت موی مصنوعی ریسک های بسیاری را شامل می شود، ارزیابی مناسب بودن بیمار و انجام چندین آزمایش پزشکی برای انجام اقدامات اولیه مهم است. مرحله بعدی مشاهده واکنش بدن به موهای مصنوعی است؛ هر هفته در طی یک دوره حداقل یک ماهه قبل از انجام جلسات اصلی باید بر روی قسمت کوچکی از سر آزمایش های کاشت انجام شود؛ بیمار فقط در صورت انجام تست تحمل، می تواند پیوند موی مصنوعی را انجام دهد.


کاشت موی مصنوعی در صورتی که توسط پزشک متخصص و در کلینیک معتبری با الیاف های مناسب انجام شود مزایایی نیز دارد که شامل ظاهری طبیعی، وجود همه نوع و رنگ الیاف های مو، روشی بدون جراحی و برگشت پذیر، ضخیم شدن تدریجی مو، دوره نقاهت کوتاه و نتیجه گیری سریع می باشد. با بررسی مزایا و معایب کاشت مو طبیعی و مصنوعی و بررسی هزینه های انجام آنها میتوان به نتیجه گیری درستی در خصوص انتخاب روش مناسب رسید. انجام هر درمان زیبایی با معایبی همراه است و همانطور که گفته شد به دلیل مصنوعی بودن الیاف های مورد استفاده، عوارض کاشت موی مصنوعی فراوان هستند.


با توجه به عوارض فراوان اولیه این روش، کاشت موی مصنوعی در آمریکای شمالی در سال 1983 توسط سازمان غذا و دارو ممنوع اعلام شد و پس از آن بسیاری از کشورهای دیگر نیز انجام این روند را ممنوع کردند و تا کنون با تمام بهبودهای انجام شده نتوانسته تاییدیه FDA را بگیرد.


چنانچه قصد انجام کاشت مو و یا ترمیم موی خود و یا درباره هزینه کاشت مو سوالاتی دارید می توانید جهت اخذ مشاوره و یا تعیین وقت قبلی با مشاوران کلینیک زیبایی نورا در ارتباط باشید.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید