nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

همه چیز در مورد پی آر پی

پی آر پی یا PRP مخفف عبارت Platelet Rich Plasma می باشد که به معنای پلاسمای غنی شده از پلاکت می باشد.این تکنیک جهت درمان ریزش مو وافزایش رشد مو مورد استفاده قرار می گیرد.روش انجام  تکنیک پی آر پی بدین گونه می باشد که پلاکت های خون فرد گرفته می شود و سپس آن را در پوست سر تزریق می نمایند.


این روش سبب می شود کلاژن های موجود در پوست تحریک شده و همچنین عروق خونی جدیدی به وجود آید.این عمل سبب بهبود عملکرد رشد مو شده و سبب خون رسانی بهتر به فولیکول مو می شود.همچنین این کار سبب سازماندهی بهتر سلول ها می شود.


نحوه انجام پی آر پی

پیش از هرچیز مقداری خون از شما گرفته می شود.سپس خون شما به وسیله دستگاه سانتریفیوژ از هم تفکیک شده .این کار با چرخش سریع خون در دستگاه صورت می گیرد.پس از این مرحله پلاکت های خون که به وسیله دستگاه از سایر محتویات خون جدا شده است گرفته می شود و آماده تزریق می شود.نقش پلاکت در خود لخته سازی خون و جلوگیری از خونریزی می باشد.پس می توان گفت پلاکت ها نقش بسیار مهمی در ترمیم و بازسازی بافت های آسیب دیده ایفا می نمایند.


پس از جدا سازی پلاکت های خون آن ها به قسمت های مشخص شده تزریق می شوند.پس از وارد شدن پلاکت به قسمت هایی که دچار کم پشتی مو می باشد فاکتور های رشد را آزاد نموده و سبب بهبود مشکل در این نواحی می شوند.


با این کار سرعت بهبودی فرآیند جایگیری گرافت ها در پوست سر افزایش می یابد و چنانچه جای زخمی باقی بماند این روش سبب ترمیم آن می شود.


توصیه های قبل از انجام پی آر پی

قبل از انجام روش PRP می بایست نکاتی را مد نظر داشته باشید.این نکات عبارتند از: نوشیدن فراوان آب و مایعات دو روز پیش از انجام عمل ،مصرف غذاهای چرب دو هفته مانده به عمل به حدالقل رسانده و همچنین استفاده از مواد حاوی کافوین را کم نمایید.چنانچه از داروی خاصی استفاده می نمایید پیش از آغاز عمل درباره آن با پزشک خود مشورت نموده.برخی از مکمل ها سپپ احتمال کبودی پس از انجام این روش می شوند که می بایست 2 الی 3 هفته پیش از انجام پی آر پی استفاده از آن ها را متوقف کنید.


توصیه هایی حین انجام پی آر پی:

انجام این روش در حدود 45 دقیقه زمان خواهد برد.در حین انجام این کار و پس از گرفتن خون از شما افرادی که ممکن است آستانه تحمل کمتری داشته باشند از مواد بی حسی موضعی استفاده می شود.محلولی که حاوی پلاکت خون شما است در این مرحله در محل تعیید شده تزریق می گردد.


توصیه هایی پس از انجام پی آر پی:

• عدم لمس محل تزریق تا 4 ساعت بعد از انجام عمل

• در معرض گرد و خاک نبودن و شستن مرتب دستان

• استفاده از لوازم آرایشی به مدت یک روز ممنوع می باشد.

• به هیچ وجه از کمپرس های سرد یا گرم در محل تزریق استفاده ننمایید.

• در هنگام خواب سعی کنید سر بالاتر از بدن قرار گرفته و با بالشت در ارتباط نباشد.

• استفاده از کرم های ضد آفتاب به مدت یک ماه

• پوست شما تا یک فته ممکن است حساس و یا قرمز و کبود باشد.


مزایای روش پی آر پی:

با توجه به این که کاده تزریق شده از خود فرد گرفته می شود هیچگونه حساسیت یا مشکلی در انجام این روش وجود ندارد.همچنین پلاک ها می توانند نقش آنتی بیوتیک را در بدن ایفا کنند.ماندگاری این روش چیزی در حدود یک سال می باشد که یکی از مزیت های مهم آن به شمار می رود.علاوه بر این موارد محدودیت در استفاده این روش بین آقایان و بانوان وجود نداشته و حتی بانوان در دوره حاملگی می توانند از این روش استفاده نمایند.یکی دیگر از مزیت های این روش که دلیل اصلی انجام آن است این است که رشد موهای را پس از تزریق شاهد هستیم.


عوارض پی آر پی:

پی آرپی به طور کلی عوارض خطرناکی ندارد اما همانند هر تکنین دیگری ممکن است نکاتی داشته باشد.درد های خفیف در هنگام تزریق ،خونریزی نقطه ای در محل تزریق و یا قرمزی پوست از دیگر عوارض این روش می باشد.همچنین سر درد هایی  تا یک روز ممکن است داشته باشید که با گذشت این یک روز مشکل برطرف می شود.


درمان پی آر پی مناسب چه کسانی است؟

چنانچه سابه زیادی در زمینه مصرف بیش از حد الکل داشته باشید و یا سیگاری هستید از انجام این عمل باید خودداری نمایید.افراد  مبتلا به بیماری هایی همچون سرطان ،بیماری های پوستی ، اختلال سیستمی ، بیماری های کبدی ، عقونت های بسیار شدید و دائمی هیپوفیبرینوژنی و... تمی توانند از این روش جهت درمان استفاده نمایند.افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می نمایند  و یا به بیماری های تیروئیدی دچار هستند نمی توانند از روش پی آر پی استفاده نمایند.


دیگر کاربرد های پی آر پی:

بهبود التهاب: با استفاده از این روش می توان بیماری های مزمنی همچون استئوآرتیت که به سبب آن التهاب مفاصل به وجود می آید را از بین برد و یا کاهش داد.

افزایش کیفیت پوست: از این روش امروزه می توان به جهت زیبایی و جوانسازی پوست و همچنین درمان چین و چروک ها ، خشکی و یا ترک های پوستی و... استفاده نمود.

ترمیم بافت ها: به دلیل وجود پلاکت در محلول تزریقی سبب سرعت بخشی بهبود آسیب های بدن مانند آسیب هایی در تاندون ها و عضلات می شود.


جایگزین روش PRP را می توان روش مزوتراپی مو دانست.جهت اطلاع از تفاوت های این دو روش به لینک مقایسه مزوتراپی و پی آر پی مراجعه نمایید.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید