nora-clinic

88877515

nora-clinic

واتس آپ : 09125232364

nora-clinic

میدان ونک ، ابتدای خیابان حقانی ، پلاک 67 واحد 2

فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال یک روش درمانی غیرتهاجمیست که با استفاده از دستگاه می تواند پرتوی لیزر را به هزاران ناحیه درمانی میکروسکوپی تقسیم کند که بخشی از پوست را در یک زمان هدف قرار می دهد، مشابه تصویر عکاسی که پیکسل به پیکسل افزایش یافته یا تغییر می کند. روش درمانی لیزر فرکشنال با اتصال فاصله بین تکنیک های لیزر کاهنده و غیر کاهنده برای درمان پوست های آسیب دیده از آفتاب و افزایش سن استفاده می شود. در حالی که درمان های لیزر کاهنده عمدتا روی اپیدرم (سلول های سطحی پوست) و درمان های غیر کاهنده فقط روی کلاژن پوستی (لایه میانی پوست) تاثیر دارند، لیزر درمانی فرکشنال بر هر دو لایه اپیدرم و درمال پوست اثر می کند. در حال حاضر دو نوع لیزر فرکشنال وجود دارد، لیزرهای فرکشنال ملایم تر از نوع اربیوم، مانند فرکشنال RF و فرکشنال CO2 (دی اکسید کربن).


فرکشنال CO2

لیزر CO2 فرکشنال پیشرفته ترین درمان لیزر پوست می باشد که برای علائم پیشرفته آسیب پوستی این روش درمانی از دی اکسید کربن استفاده می شود تا بافت صاف و یکنواخت پوست را تقویت کند. برای درک چگونگی عملکرد لیزر درمانی فرکشنال، درک اساسی از ساختار پوست لازم است؛ به طور خلاصه پوست از 3 لایه تشکیل شده: اپیدرم (بالاترین لایه)، درم (لایه میانی) و زیر جلدی (لایه چربی پایین). اپیدرم حاوی سلولهای تولید کننده رنگدانه به نام ملانوسیت است که مسئول رنگ پوست هستند؛ درم از الیاف کلاژن و الاستین تشکیل شده که قدرت، مقاومت، کشش و انعطاف پذیری پوست را فراهم می کند. با افزایش سن بدن، ظاهر و خصوصیات پوست تغییر می کند؛ اپیدرم نازک تر می شود، بنابراین لکه ها بیشتر دیده می شوند و کلاژن موجود در درم به تدریج از بین می رود که به تشکیل خطوط صورت، افتادگی پوست و چین و چروک کمک می کند.


درمان لیزر فرکشنال CO2 با هدف قرار دادن اپیدرم و درم انجام می شود؛ این کار را با ارائه یک پرتوی لیزر انجام می دهد که به هزار ستون کوچک اما عمیق برای درمان در پوست تقسیم شده است؛ به این مناطق مناطق میکروگرم (MTZ) گفته می شود. در هر MTZ سلولهای رنگی اپیدرمی قدیمی دفع می شوند و نفوذ کلاژن در درم باعث واکنشی می شود که منجر به بازسازی کلاژن و تشکیل کلاژن جدید می شود. با استفاده از MTZها، لیزر در داخل ناحیه هدف قرار می گیرد و به شدت درمان می شود، در حالی که بافت سالم اطراف دست نخورده باقی مانده و به بهبود زخم کمک می کند. زمان درمان توسط لیزر فرکشنال CO2 به نواحی تحت درمان بستگی دارد اما صورت کامل 30 دقیقه طول خواهد کشید.

فرکشنال CO2


کاربرد فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال در اکسید کربن برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

✔ خطوط و چین و چروک صورت (رایتیدها)

✔ آسیب های خورشید

✔ رنگدانه سازی پوست به دلیل افزایش سن

✔ اسکار به دلیل جراحی و آکنه


لیزر فرکشنال می تواند در هر قسمت از بدن مورد استفاده قرار گیرد اما در مقایسه با روشهای سنتی به طور بخصوص در گردن، قفسه سینه و دستها بسیار مفید است؛ درمان با لیزر فرکشنال همچنین ممکن است برای poikiloderma سیوات و علائم کششی مفید باشد. درمان لیزر فرکشنال CO2 در انواع پوست و بیماران می تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما این روش بسته به سن بیمار، نوع پوست، قرار گرفتن در معرض آفتاب و موقعیت بدن نتیجه متفاوتی خواهد داشت. همچنین درمان لیزر فرکشنال را می توان با جراحی و سایر درمان های پوستی ترکیب کرد و تعداد جلسات آن بسته به سطح انرژی استفاده شده و شرایط پوستی افراد دارد که باید با فاصله انجام شوند.


مراقبت های قبل و بعد از لیزر فرکشنال CO2

مراقبت های پیش از انجام فرکشنال عبارتند از :

• مناطق مورد درمان را مشخص کنید و در جلسه مشاوره با پزشک الگوی درمانی را تنظیم کنید.

• عکس های قبل از انجام فرکشنال بگیرید.

• پیش درمانی با کرم سفید کننده (مانند هیدروکینون) یا لایه برداری شیمیایی ممکن است برای بیمارانی که دارای پوست تیره یا مشکلات رنگدانه پوست هستند لازم باشد.

• بیمار باید تمام جواهرات و هر وسیله دیگر در اطراف منطقه مورد درمان مانند گیره های مو را جدا کند.

• همچنین برای فرکشنال CO2 صورت باید قبل از درمان صورت را با آب و صابون بشویید و هیچ آرایشی نداشته باشید.

• یک کرم بی حس کننده در ناحیه درمان استفاده می شود؛ حدود 45-60 دقیقه طول می کشد تا ماده بیهوشی کاملاً اثر بگذارد.

• در نهایت کرم بیحسی برداشته می شود و سپس یک ژل لغزنده در ناحیه درمان قرار می گیرد، که به لیزر کمک می کند تا یک الگوی MTZ ایجاد کند.


مراقبت های بعد از فرکشنال دی اکسید کربن عبارتند از:

• ژل لغزنده بعد از درمان شسته می شود.

• بیماران ممکن است حدود یک ساعت بعد از عمل احساس آفتاب سوختگی خفیف داشته باشند.

• تورم بعد از فرکشنال CO2 معمولاً کم است و طی 2-3 روز برطرف می شود.

• به مدت 3 تا 5 روز پوست حالت صورتی مایل به صورتی دارد.

• ظرف 24 ساعت پوست جدید اپیدرمی ایجاد می شود و ظاهری برنزی دارد که می تواند 3 تا 14 روز ادامه یابد.

• ممکن است پوسته پوسته شدن پوست نیز برای برخی رخ دهد، زیرا پوست جدید جایگزین بافت مرده پوست می شود، که می تواند با کرم مرطوب کننده درمان شود.

• پوسته های اضافی باید به آرامی با آب، روغن پتاسیم و گاز یک یا دو بار در روز برداشته شود.

• در طول مرحله بهبودی و برای چندین ماه پس از فرکشنال، توصیه می شود که ناحیه درمان با استفاده از کرم ضد آفتاب مرطوب کننده با SPF حداقل 50+ محافظت شود. ترجیحا نباید در معرض تابش آفتاب قرار بگیرید و برای محافظت از پوست در معرض آفتاب نیز باید از کلاه های لبه پهن استفاده کنید.


عوارض فرکشنال CO2

نکته منفی اصلی فرکشنال CO2 زمان بهبود آن است؛ بسته به منطقه و شدت مسئله درمان حدود یک هفته طول می کشد تا پوست بهبود یابد. این دوران نقاهت شامل پوسته پوسته شدن، قرمزی قابل توجه، خشکی و لایه برداری می شود و مرطوب نگه داشتن پوست پس از درمان اهمیت بسیاری دارد. این بدان معناست که فعالیتهای اجتماعی و کاری باید در این مدت محدود شوند، اگرچه پس از یکی دو روز اول کاملاً قادر به کار در خانه هستید. همچنین فرکشنال CO2 یک روش نسبتا دردناک است، اما معمولا از بیهوشی کامل یا موضعی صورت استفاده می شود، بنابراین در طول انجام لیزر یا حتی در ساعات پس از آن هیچ دردی حس نخواهید کرد. سایر عوارض جانبی احتمالی لیزر فرکشنال ممکن است شامل موارد زیر باشد: زخم های سطح پوست، عفونت و زخم و رنگدانه های بیش از حد.


در پایان چنانچه قصد انجام عمل زیبایی فرکشنال CO2 را دارید جهت تعیین وقت و یا مشاوره در این زمینه می توانید با متخصصین کلینیک زیبایی نورا در ارتباط باشید.


فرم ویزیت آنلاین

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید